Aktualności

Nowoczesne technologie w służbie zabytków.

Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyło się na zamku w Łańcucie seminarium poświęcone zagadnieniom wdrażania przyjaznych środowisku rozwiązań w zakresie ochrony obiektów zabytkowych w Polsce. Było ono pierwszym przygotowanym przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków spotkaniem skierowanym było do wojewódzkich konserwatorów zabytków oraz ekspertów zaangażowanych w ochronę polskiego dziedzictwa.

W dniach 9-10 lutego 2023 roku w Łańcucie miało miejsce seminarium „Nowoczesne technologie w służbie zabytków” zorganizowane Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków oraz Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Było to pierwsze wydarzenie z cyklu spotkań skierowanych do wojewódzkich konserwatorów zabytków i ekspertów zaangażowanych w ochronę polskiego dziedzictwa.

Spotkaniu towarzyszyły wykłady specjalistów – profesorów Marcina Furtaka i Zbigniewa Myczkowskiego z Politechniki Krakowskiej oraz historyka Romana Marcinka.

Jako pierwszy zabrał głos prof. Furtak, który zaprezentował wykład pt. „Najnowsze technologie budownictwa pasywnego”. Następnie swój odczyt „Farmy fotowoltaiczne w krajobrazie” przedstawił prof. Myczkowski. Serię wystąpień zamykała prezentacja Romana Marcinka „Problem fotowoltaiki w świetle doświadczeń zachodniej Europy”. Pierwszy dzień spotkania zwieńczyła ożywiona dyskusja uczestników. Tematy poruszone w trakcie seminarium skupiały się wokół zagadnienia odnawialnych źródeł energii oraz ewentualnych zmian w podejściu do modernizacji zabytków w Polsce przy wykorzystaniu ekologicznych rozwiązań.

Następnego dnia seminarium odbył się wyjazd studyjny do fabryki firmy ML System S.A. w Zaczerniu zajmującej się dystrybucją innowacyjnych rozwiązań z zakresu fotowoltaiki. Na miejscu zaproszeni mogli nie tylko zapoznać się z procesem produkcji niektórych rozwiązań fotowoltaicznych, ale także m.in. samodzielnie sprawdzić efekt działania szyb z powłoką kwantową przy użyciu amperomierza.

W seminarium udział wzięła Dyrektorka Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Katarzyna Pałubska, Dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków dr Michał Laszczkowski, dwunastu wojewódzkich konserwatorów zabytków, Zarząd Główny oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i szereg ekspertów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia oraz zachęcamy do śledzenia profili Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków w mediach społecznościowych, w których będziemy informować o pojawieniu się na naszej stronie internetowej nowych materiałów z seminarium.

Wróć do wszystkich aktualności