Pierwsze porozumienie o współpracy zawarto w kwietniu tego roku. Podpisali je dr Michał Laszczkowski, dyrektor NIKZ, oraz dziekan toruńskiego Wydziału Sztuk Pięknych dr hab. Joanna Kucharzewska. Po Uniwersytecie Mikołaja Kopernika przyszedł czas na Akademie Sztuk Pięknych w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Dziś na każdej z tych uczelni realizowany jest Program Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce.
Założeniem programu jest wsparcie realizacji zajęć dydaktycznych, prac dyplomowych oraz praktyk konserwatorskich na uczelniach w Polsce. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków w porozumieniu z instytucjami partnerskimi z całego kraju ma informować uczelnie o obiektach, które wymagają konserwacji. Ma pomagać w sfinansowaniu materiałów potrzebnych do przeprowadzenia profesjonalnej konserwacji. To z jednej strony daje studentom i doktorantom nowe, bardziej złożone obiekty do pracy i nauki, a z drugiej pomaga właścicielom i opiekunom zabytków na otrzymanie kompleksowego wsparcia konserwatorskiego. Dzięki ścisłej współpracy z ośrodkami akademickimi mamy pewność, że wszystkie prace na obiektach przeprowadzane są pod okiem najlepszych specjalistów, a realizowane działania, co najważniejsze, mają charakter edukacyjny.
„Polska szkoła konserwacji” to marka powszechnie znana. Jej osiągnięcia, które kojarzą się z nazwiskami profesorów Jana Zachwatowicza czy Stanisława Lorentza, w okresie powojennym były dyskutowane na całym świecie. Tradycję mamy zatem piękną, fachowców wybitnych, jednak kształcenie nowych pokoleń konserwatorów wymaga ogromnego nakładu sił i środków. A państwowe uczelnie nie zawsze dysponują wystarczającym zapleczem finansowym, aby realizować prace bardziej skomplikowane czy kosztowne.
Podnoszenie standardów, promocja dobrych praktyk i wsparcie kształcenia w dziedzinie konserwacji należą do najważniejszych zadań Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. Dlatego NIKZ wyszedł z inicjatywą stworzenia programu, który nie tylko ułatwi studentom i doktorantom wydziałów konserwacji dostęp do obiektów, ale pozwoli też sfinansować prace konserwatorsko-restauratorskie. W ramach programu ułatwiamy kontakt właścicieli obiektów z uczelniami i finansujemy materiały potrzebne do realizacji prac.
Informujemy właścicieli zabytków, zarówno instytucje, jak i osoby prywatne, że prowadzimy nabór obiektów w trybie ciągłym. To z katalogu obiektów, przygotowanego i aktualizowanego przez NIKZ, będą wybierane te, które zostaną poddane renowacji. Zgłoszeń należy dokonywać zgodnie z instrukcją zgłaszania obiektów, poprzez formularz zgłoszenia – oba dokumenty są udostępnione do pobrania poniżej.