NIKZ dla wszystkich: aplikacja MonumentApp i portal spotkaniazzabytkami.pl
Aplikacja MonumentApp
Status projektu: w trakcie
Miejsce: cały świat (Android, iOS, Internet)
Czas trwania: cały rok (projekt wieloletni)
Wydział realizujący projekt: Wydział „Spotkania z Zabytkami”
Partnerzy / Współorganizatorzy: do tworzenia treści w aplikacji podjęto współpracę na zasadzie porozumienia z 56 instytucjami (zarówno państwowymi, samorządowymi jak i lokalnymi). Udział w projekcie wzięły podmioty takie jak: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Ziemi Wiśnickiej, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Miejskie w Żorach i wiele innych.
Opis: Aplikacja MonumentApp, wcześniej określana roboczą nazwą „Zabytki to Ludzie”, to narzędzie służące do zdobywania wiedzy o polskich zabytkach i powiązanych z nimi postaciach. Architektura aplikacji zakłada budowanie sieci relacji i odniesień między obiektami i bardziej lub mniej znanymi postaciami za pomocą „ciekawostek”, czyli informacji zakotwiczających wydarzenie z życia postaci w danym obiekcie.
MonumentApp oferuje gotowe plany wycieczek, umożliwia tworzenie listy ulubionych zabytków, potrafi wyświetlać ich lokalizację na mapie oraz nawigować do nich z wykorzystaniem zewnętrznych narzędzi do nawigacji GPS. Ponadto użytkownicy aplikacji mogą nawiązywać między sobą interakcje, oceniać i opisywać odwiedzone zabytki.
Dzięki w współpracy z 20 ekspertami w dziedzinie historii, architektury i kultury poszczególnych regionów Polski, jak również z okręgowymi muzeami czy gminnymi instytucjami, aplikacja pozyskuje treści dotyczące historii lokalnych, a więc nieznanych szerokiemu gronu użytkowników. Wśród autorów znajdują się m.in.: laureatka nagrody SARP dla najlepszego dziennikarza piszącego o architekturze Anna Cymer, varsavianista, autor wielu publikacji o zabytkach Jerzy S. Majewski, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego” Marcin Żyła, redaktor magazynu „Szum” Piotr Policht, krytyk filmowy i autor scenariuszy Bartosz Staszczyszyn czy współautor koncepcji Szlaku Kultury Wołoskiej w Karpatach prof. Krzysztof Wielgus.
Dzięki współpracy ze wspomnianymi specjalistami w aplikacji znajdują się informacje zarówno o Pomnikach Historii, dziedzictwie UNESCO, zamkach, Europejskich Szlakach Kulturowych, dworach, dworcach czy zabytkach techniki, jak i trasy tematycznych wycieczek, zapoznających z danym obszarem w sposób pogłębiony – wycieczka po Żyrardowie, Toruniu, szlakiem Niderlandów w Gdańsku, szlakiem powstań czy sztuki w przestrzeni publicznej oraz plenerów filmowych.
W związku z wielkością zasobu zabytkowego w Polsce oraz potrzebą efektywnego i szybkiego poszerzania bazy rekordów w aplikacji, NIKZ korzystał także z usług agencji copywriterskiej, która przygotowywała opisy pojedynczych obiektów i postaci.
Aplikacja zawiera również bazę miejsc pochówku wielu zasłużonych Polaków zarówno w kraju, jak i zagranicą, w tym takie nekropolie jak Rossa (Wilno), Père-Lachaise, Montmartre, Montparnasse (Paryż).
Poza wersją mobilną na systemy Android i iOS działa także wersja desktopowa aplikacji (monumentapp.pl).
Zrealizowane cele projektu (stan na koniec 2023 roku): liczba rekordów opracowanych i wprowadzonych do systemu CMS aplikacji – 6600; liczba pobrań aplikacji mobilnej: ok. 11000; liczba wejść na desktopową wersję aplikacji: ok. 4000.
Efekty projektu do wykorzystania na przyszłość: zaangażowanie użytkowników oraz zainteresowanie instytucji współpracą w tworzenie treści aplikacji, realizacja autorskich pomysłów na wycieczki, rozbudowa funkcjonalności aplikacji ustanowiły bazę dla dalszego poszerzania zbioru treści, kierunku rozwoju aplikacji i doskonalenia aspektów technologicznych.
Portal spotkaniazzabytkami.pl
Status projektu: w trakcie
Miejsce: cały świat (Internet)
Czas trwania: 02.01–23.06.2023 r. (tworzenie portalu), od 23.06.2023 (działanie portalu)
Cel projektu:przekazywanie informacji na temat zabytków w ciekawy i przystępny sposób, skierowany nie tylko do profesjonalistów, ale wszystkich osób zainteresowanych tematyką
Wydział realizujący projekt: Wydział „Spotkania z Zabytkami”
Partnerzy / Współorganizatorzy: brak
Opis: Portal spotkaniazzabytkami.pl to pierwsza witryna przeznaczona nie tyle dla konserwatorów czy historyków sztuki, ale dla szerokiego grona odbiorców. Na portalu w sposób nowatorski podjęto tematykę Pomników Historii (materiały na ich temat zostały pogrupowane nie w sposób chronologiczny czy geograficzny, ale skojarzeniowy, co pozwala na stworzenie własnych tras zwiedzania).
Ponadto artykuły znajdujące się na portalu zostały pogrupowane w wygodne w użytkowaniu rubryki (Jedźmy w Polskę!, Zabytek niejedno ma imię, Dziedzictwo na co dzień, Ludzie, Architektura, Varia, Archeologia, Świat) i cykle tematyczne (Polska ze smakiem, Muzea od nowa, Pomniki Historii).
Zrealizowane cele projektu: na stronie znalazły się opisy wszystkich Pomników Historii; portal spotkał się z dobrym przyjęciem odbiorców, co widać w komentarzach i reakcjach w mediach społecznościowych powiązanych z witryną (stan na dz. 31.12.2023):
zasięg postów na profilu portalu Spotkania z Zabytkami w serwisie Facebook to: 1 901 887,
suma reakcji pod postami na profilu portalu Spotkania z Zabytkami w serwisie Facebook to: 215 556,
zasięg postów na profilu portalu Spotkania z Zabytkami w serwisie Instagram to: 172 445,
suma reakcji pod postami na profilu portalu Spotkania z Zabytkami w serwisie Instagram to: 2 146.
Efekty projektu do wykorzystania na przyszłość:
Możliwość tworzenia kolejnych podstron portalu – dotychczas powstały dwie:
kawiarnie.szz.pl
kolekcjoner.szz.pl (obecnie dostępna jedynie w wersji roboczej)
Możliwość dodania kolejnej wersji językowej portalu bez działań deweloperskich.