W tym roku Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków ponownie miał przyjemność być jednym z patronów Kongresu Bezpieczeństwa Dziedzictwa KOBED, wydarzenia organizowanego przez Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa. Tegoroczna edycja Kongresu odbyła się w dniach 2-5 czerwca w Krakowie pod hasłem „Dziedzictwo kulturowe w konflikcie zbrojnym”. Spotkanie było okazją do zapoznania się z doświadczeniami osób zaangażowanych w ochronę dziedzictwa kulturowego podczas konfliktu zbrojnego oraz przeanalizowania dobrych praktyk w obszarze zabezpieczania obiektów zabytkowych i zbiorów. Po raz pierwszy wręczono także statuetki KOBEDIANY.
W ubiegłą niedzielę, 2 czerwca, na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu po raz pierwszy wręczono nagrody Generalnego Konserwatora Zabytków i Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa „KOBEDIAN – bezpieczny zabytek”. Laureatami pierwszej edycji nagrody KOBEDIAN zostali:
- Społeczny Komitet Ratowania Kościółka w Tłuczani;
- Zamek Królewski na Wawelu;
- dr Marek Łuczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie;
- Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków.
Jak możemy przeczytać na stronie Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa, celem nagrody KOBEDIAN „Bezpieczny Zabytek” jest wyróżnienie dobrych praktyk związanych z ochroną zabytków przed sytuacjami kryzysowymi i konfliktami zbrojnymi, realizowanych w ramach misji ochrony dziedzictwa kulturowego.
Następnie, w siedzibie Muzeum Lotnictwa w Krakowie, odbyło się oficjalne otwarcie Kongresu. W trakcie kolejnych dni uczestnicy i uczestniczki wydarzenia mieli okazję wysłuchać wielu interesujących wykładów, prezentacji oraz paneli dyskusyjnych – w tym także jednego zorganizowanego przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. W jego trakcie rozmawialiśmy o historycznych kontekstach zagrożenia dziedzictwa, a słuchający mogli zapoznać się z sześcioma wykładami na następujące tematy:
- „Szwedzkie rabunki bibliotek czeskich i polskich w XVII wieku”,
- „Porwanie świętych kości. O kradzieży relikwii św. Jana z Suczawy przez Jana III Sobieskiego”,
- „Ukraść gmach. Losy budynków galicyjskich klasztorów skasowanych przez cesarza Józefa II”,
- „Historyczne rozwiązania w modernistycznej zabudowie Gdyni lat 30. XX w. na wypadek konfliktu zbrojnego”,
- „Zasób archiwów krakowskich podczas okupacji niemieckiej. Historia nieoczywista”,
- „Zniszczenia wojenne dziedzictwa przyrodniczego”.
Wśród innych atrakcji zaplanowanych przez Organizatorów Kongresu znalazły się także takie, które prezentowały praktyczny aspekt omawianych zagadnień tj. warsztaty, ćwiczenia, porady i konsultacje, a nawet pokazy lotnicze. Więcej informacji na temat tegorocznej edycji KOBED znajdą Państwo na stronie Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa.
Wszystkim laureatom nagrody KOBEDIAN serdecznie gratulujemy, a Państwa zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.