magnifier
08 marca 2024

Podsumowanie IX Europejskiego Kongresu Samorządów

W trakcie panelu NIKZ pt. „Zabytki – czym są i czym mogą być dla gminy?”. Od lewej strony kolejno: Ewa Sztreker (moderatorka), Michał Laszczkowski, Michał Krasucki, Iwona Liżewska oraz Jacek Oberland

W trakcie panelu NIKZ

W trakcie panelu NIKZ

W trakcie panelu NIKZ

W trakcie panelu NIKZ

W trakcie panelu NIKZ

W trakcie panelu NIKZ

Dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski w trakcie prezentacji pt. „Jak wykorzystać potencjał lokalnego dziedzictwa?”

Prezentacja „Jak wykorzystać potencjał lokalnego dziedzictwa?”

Dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski w trakcie prezentacji pt. „Jak wykorzystać potencjał lokalnego dziedzictwa?”

W trakcie panelu NID pt. „Inwestować w przeszłość dla przyszłości – turystyka historyczna w regionach i gminach”. Od lewej strony kolejno: Marek Teler (moderator), Joanna Pasierbek-Konieczny, Natalia Dzieduszycka i Sviatoslav Sheremeta.

W trakcie panelu NID

W trakcie panelu NID

W trakcie panelu NID

W trakcie panelu NID

W trakcie panelu NID

Zastępczyni dyrektora NIKZ Natalia Dzieduszycka w trakcie panelu NID

W trakcie panelu NID. Od lewej strony kolejno: Tadeusz Królczyk, Joanna Pasierbek-Konieczny, Natalia Dzieduszycka i Sviatoslav Sheremeta.

W trakcie panelu NID

W trakcie panelu NID

W dniach 4-5 marca 2024 r. miała miejsce IX edycja Europejskiego Kongresu Samorządowego w Mikołajkach, organizowana przez Forum Ekonomiczne. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków po raz kolejny miał przyjemność przygotować jeden  z paneli dyskusyjnych oraz przeprowadzić prezentację „Jak wykorzystać potencjał lokalnego dziedzictwa?”. Zapraszamy do przeczytania relacji z wydarzenia i obejrzenia galerii zdjęć.

 

Europejski Kongres Samorządowy

W dniach 4-5 marca 2024 r. miał miejsce IX Europejski Kongres Samorządowy w Mikołajkach, organizowany przez Forum Ekonomiczne. Tegorocznej edycji wydarzenia przyświecało hasło pt. „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”

Jak można przeczytać na stronie organizatora, „Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce w którym spotkają się liderzy samorządów, przedstawiciele elit regionalnych członkowie administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.” Każdego roku EKS przyciąga wielu specjalistów i specjalistek z zakresu wielu dziedzin oraz setki uczestników z całego kraju. Program wydarzenia obejmuje ponad 200 spotkań w formie m.in. paneli dyskusyjnych, prezentacji, wykładów czy warsztatów.

Więcej na temat zeszłorocznej edycji EKS można przeczytać tutaj.

Czym są i czym mogą być dla gminy zabytki?

Zabytki dla gmin są ważnymi elementami tożsamości lokalnej, będąc świadectwem historii i tradycji danej społeczności. Samorządy mogą wspierać i promować zabytki poprzez turystykę kulturową, organizację festiwali lub innych wydarzeń, które mają na celu przyciągnąć turystów i generować przychody, wpływając na rozwój gospodarczy regionu. Jak wykorzystać zabytki do celów edukacyjnych i wykorzystać ich wartość edukacyjną, kształcąc społeczność lokalną w zakresie historii, kultury i sztuki? Jak zintegrować lokalną społeczność i miejscowy biznes, aby zapewnić długotrwałą przyszłość w regionie? Jakie są dobre praktyki w zakresie pozyskiwania funduszy na rewitalizację i ożywienie zaniedbanych obiektów?

Podobnie jak w zeszłym roku, Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków miał przyjemność być organizatorem jednego z paneli dyskusyjnych. Tegoroczny panel NIKZ odbył się drugiego dnia Kongresu i nosił tytuł „Zabytki – czym są i czym mogą być dla gminy?”. Moderatorką spotkania była dziennikarka EWTN Ewa Sztreker. Gośćmi zaproszonymi do dyskusji w trakcie panelu byli:  dyrektor NIKZ Michał Laszczkowski, Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki, Kierowniczka Narodowego Instytutu Dziedzictwa Iwona Liżewska oraz członek KKP Jacek Oberland.

 

Jak wykorzystać potencjał lokalnego dziedzictwa? – sam zabytek nie wystarczy!

Po zakończonym panelu dyskusyjnym, przyszła czas na prezentację dra Michała Laszczkowskiego pt. „Jak wykorzystać potencjał lokalnego dziedzictwa?”. Z pozoru proste pytanie stało się przyczynkiem do poruszenia wielu ważnych tematów, takich jak m.in. stosunek Polaków do zabytków znajdujących się na terenie dzisiejszej Polski (także tych będących świadectwem historii innych kultur), metody edukacji społecznej w zakresie ochrony zabytków czy też potencjalnych korzyści płynących z zadbanych zabytków.

Prezentację zakończyło omówienie bezpłatnej aplikacji mobilnej MonumentApp, jednego z flagowych projektów NIKZ. Więcej informacji na temat aplikacji można znaleźć tutaj.

 

Inwestycja na przyszłość

Lokalna historia i jej pomniki to ważna część tożsamości mieszkańców danej gminy czy regionu, zakorzeniająca w konkretnym miejscu i społeczności. Konsolidacja wspólnoty to jednak nie jedyny potencjał, jaki tkwi w celebrowaniu przeszłości – historia może w wymierny sposób przyczynić się do rozwoju gminy, jeśli tylko odpowiednio się ją wypromuje. Jak skutecznie promować lokalne dziedzictwo kulturowe i materialne? W jaki sposób wykorzystać historię do generowania ruchu turystycznego? Jak sprawić, by ważne rocznice i zabytki przyczyniały się do promocji gmin i regionów jako atrakcyjnego celu wakacyjnych podróży? Wreszcie, czy na turystyce historycznej faktycznie można zarobić?

Na te pytania starli się odpowiedzieć goście zaproszeni do panelu dyskusyjnego Narodowego Instytutu Dziedzictwa pt. „Inwestować w przeszłość dla przyszłości – turystyka historyczna w regionach i gminach”. Jedną z panelistek była Natalia Dzieduszycka, zastępczyni dyrektora NIKZ specjalizująca się we wdrażaniu projektów cyfryzacyjnych. Moderatorem panelu NID był pisarz Marek Teler, a pozostałymi gośćmi: Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk, deputowany Lwowskiej Rady Obwodowej i przewodniczący Komisji Kultury i Polityki Informacyjnej Sviatoslav Sheremeta oraz przewodnicząca Rady Gminy Wyry Joanna Pasierbek-Konieczny.

 

Serdecznie zachęcamy do zobaczenia fotorelacji z tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Samorządów.

Udostępnij wpis w mediach społecznościowych

Zobacz również

Zainteresuj się innymi wpisami

Zobacz wszystkie wpisy
Skip to content