magnifier
30 października 2023

Nekropolie pięciu wyznań

Zbliżenie na kamienny, stary krzyż nagrobny.

Fot. Pexels / Pixabay

Różnorodność wyznaniowa w Polsce 

Różnorodność religijna Rzeczypospolitej i tradycyjna swoboda wyznania spowodowały, że na terenach dzisiejszej Polski zakładano nie tylko cmentarze katolickie, ale też żydowskie, prawosławne, ewangelickie i muzułmańskie. Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych zachęcamy do odwiedzenia zabytkowych nekropolii świadczących
o wielowyznaniowym dziedzictwie Polski.

Cykl „Nekropolie pięciu wyznań”

Codziennie, od 1 do 5 listopada na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków będą publikowane wpisy poświęcone wybranej nekropolii reprezentującej dane wyznanie religijne. Zachęcamy do obserwowania profili NIKZ na platformach FacebookInstagramX (dawniej Twitter) oraz LinkedIn.

Informacje o historii, lokalizacji i osobach związanych z wybranymi cmentarzami znajdują się także w aplikacji MonumentApp, którą można pobrać bezpłatnie tutaj.

Użytkownicy i użytkowniczki aplikacji znajdą w niej nie tylko wpisy dotyczące najbardziej znanych polskich cmentarzy, takich jak cmentarz Powązkowski czy cmentarz Rakowicki
w Krakowie, ale także informacje na temat mniej znanych, a równie wartościowych, zabytkowych nekropolii – np. cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Cieszynie, cmentarza przy prawosławnym zespole klasztornym św. Onufrego w Jabłecznej czy cmentarza muzułmańskiego w Studziance.

Projekty Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków  

Do zadań Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków należy nie tylko popularyzacja wiedzy o wyjątkowych miejscach, ale również ich ochrona. W tym roku działania NIKZ koncentrowały się przede wszystkim na dwóch głównych płaszczyznach: porządkowania nekropolii oraz szeroko zakrojonych pracach remontowo-budowlanych i naprawczych.
Do końca 2023 r. instytucja zrealizuje dziesięć takich projektów, blisko współpracując z urzędami, gminami wyznaniowymi, społecznikami i pasjonatami historii lokalnej, tak aby sukcesywnie poprawiać stan zniszczonych dziś nekropolii.

Udostępnij wpis w mediach społecznościowych

Zobacz również

Zainteresuj się innymi wpisami

Zobacz wszystkie wpisy
Skip to content