magnifier
31 października 2023

Nekropolie pięciu wyznań: Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem

Zbliżenie na drewniany, zadaszony krzyż z daszkiem. Grób Ireny i Stanisława Marusarzów.

Fot. Fotonews / CC BY-SA 3.0 PL / Wikimedia.org

Początek listopada jest dla większości z nas niewątpliwie czasem nostalgii i zadumy.
To także dobra okazja, aby odwiedzić (nawet jeśli tylko wirtualnie) zabytkowe nekropolie świadczące o bogatym, wielowyznaniowym dziedzictwie Polski.

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem to jedna z najbardziej znanych nekropolii w Polsce. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Jana Pęksy, który na początku drugiej połowy XIX w podarował parafii fragment działki (tzw. „brzyzek”, czyli „brzeżek”), na której obecnie znajduje się wschodnia część cmentarza.

Jest on miejscem spoczynku nie tylko znanych osób związanych z Zakopanem, ale także zasłużonych popularyzatorów regionu podhalańskiego, taterników czy ratowników górskich. Wśród spoczywających na Pęksowym Brzyzku znajduje się m.in. Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz czy Karol Stryjeński.

 


Codziennie, od 1 do 5 listopada, będziemy publikować wpisy poświęcone innej wybranej nekropolii jednego z wyznań. Szczegóły związane z cyklem „Nekropolie pięciu wyznań” znajdziesz tutaj.

Więcej na temat historii zabytkowych cmentarzy oraz postaci z nimi związanych znajdziesz w bezpłatnej aplikacji MonumentApp, do pobrania pod tym linkiem.

Udostępnij wpis w mediach społecznościowych

Zobacz również

Zainteresuj się innymi wpisami

Zobacz wszystkie wpisy
Skip to content