magnifier
01 września 2023

Odszedł Wojciech Przybyszewski

Wojciech Przybyszewski

Ze smutkiem żegnamy Wojciecha Przybyszewskiego, kolekcjonera, badacza, wieloletniego redaktora naczelnego magazynu „Spotkania z Zabytkami”.

Wojciech Przybyszewski był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, geologiem, speleologiem i publicystą. W 2000 roku dołączył do redakcji „Spotkań z Zabytkami”, od 2003 r. do 2023 r. pełnił funkcję redaktora naczelnego magazynu. Był zastępcą redaktora naczelnego „Zapisków Kazimierzowskich” oraz członkiem Rady Dyrektorów Fundacji Rodzinnej Blochów w Nowym Jorku i Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Autor blisko 500 artykułów popularnonaukowych i naukowych oraz pięciu książek z zakresu historii sztuki, zabytkoznawstwa i ochrony dziedzictwa narodowego. Uhonorowany Nagrodą im. Feliksa Jasieńskiego za rok 2016 za publikacje popularyzujące ideę kolekcjonerstwa, Nagrodą Zygmunta za rok 2019 za wspieranie idei ochrony dziedzictwa oraz pracę na rzecz upowszechniania wiedzy o rodzie Krasińskich, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami” oraz Brązowym i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zapamiętamy Go jako wybitnego historyka sztuki, zaangażowanego badacza i przyjaciela zabytków. Najbliższym oraz przyjaciołom Pana Wojciecha składamy najszczersze kondolencje.

Udostępnij wpis w mediach społecznościowych

Zobacz również

Zainteresuj się innymi wpisami

Zobacz wszystkie wpisy
Skip to content