Za nami pierwsze, bardzo pracowite, pół roku 2023! Przeczytajcie, nad czym pracowały poszczególne wydziały Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków w minionych miesiącach.
Wydział Ekspercki przede wszystkim prężnie wspierał Wydział Realizacji Projektów, m.in. przygotowując podłoże merytoryczne prowadzonych działań. Wydawał ekspertyzy, nadzorował jakość wykonywanych prac konserwatorskich, a także rozpoczął realizację zadań planowanych w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2023-26. Wydział na zlecenie Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN zaangażował się we wsparcie sektora szkół rzemieślniczych oraz realizację projektu certyfikacji jakości wykonawców prac konserwatorskich. W lutym Wydział doprowadził do nawiązania współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, co umożliwi rozszerzenie listy zabytkowych obiektów przemysłu kopalnianego.
Tegoroczny Dzień Kobiet nie przeszedł bez echa w NIKZ. Na zaproszenie Fundacji 8Marca Dorota Kwinta, kierowniczka Wydziału Realizacji Projektów, uczestniczyła jako jedna z pięciu prelegentek w anglojęzycznym webinarze „Kobiety dla zrównoważonego dziedzictwa”. Pozostali pracownicy Wydziału również mieli pełne ręce roboty. Rozpoczęły się bowiem zlecone przez NIKZ badania w Działdowie, które mają na celu zaktualizowanie pochodzącej jeszcze z lat 80. dokumentacji historyczno-urbanistycznej dotyczącej tamtejszego starego miasta. Trwały m.in. prace nad kontynuacją badań archeologicznych meczeciska w Studziance, przygotowania do rozpoczęcia kompleksowych badań konserwatorskich pałacu w Iłowej w woj. lubuskim oraz dalsze prace porządkowe na cmentarzu żydowskim w Katowicach. Postępują niezwykle ważne prace Wydziału nad katalogiem zagrożonych obiektów zabytkowych w Polsce. 7 czerwca Wydział podpisał porozumienie, które pozwoli zrewitalizować Wojskowy Cmentarz Ukraiński w Kaliszu.
Nieprzerwanie pracuje także zespół redakcyjny przygotowywanej przez NIKZ aplikacji mobilnej MonumentApp – narzędzia ułatwiającego poznawanie zabytków.
3 marca podpisana została umowa o przejęciu czasopisma „Spotkania z Zabytkami” od Fundacji Hereditas. Pierwszy numer, którego wydawcą był NIKZ, ukazał się w marcu. W tym samym czasie trwały intensywne prace nad nową formułą pisma oraz portalu spotkaniazzabytkami.pl – premiera czasopisma w nowej odsłonie, portalu oraz aplikacji miała miejsce 23 czerwca (więcej o premierze tutaj).
1 kwietnia opiekę nad projektem przejął powołany specjalnie w tym celu Wydział „Spotkania z Zabytkami” pod kierownictwem Marcina Pieszczyka, który jednocześnie pełni funkcję nowego redaktora naczelnego kwartalnika.
W Wydziale Współpracy Instytucjonalnej i Badań pierwszy kwartał 2023 upłynął przede wszystkim pod hasłem edukacji. Zorganizowane zostało seminarium „Nowoczesne technologie w służbie zabytków”, który odbyło się w wyjątkowych wnętrzach Muzeum na Zamku w Łańcucie. Pod koniec lutego kierowniczka Wydziału Anna Bartosiak przeprowadziła szkolenie dla miejskich konserwatorów zabytków, podczas którego szeroko omówiono kwestię ulg podatkowych na zabytki. Jednym z najważniejszych osiągnięć Wydziału było powołanie pilotażowych studiów podyplomowych w zakresie ochrony dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych i konfliktach zbrojnych. Prowadzone wraz z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni studia wystartowały 1 kwietnia.
Na początku kwietnia ruszył także Program Wsparcia Dydaktyki Na Wydziałach Konserwatorskich, do którego dołączyły już UMK w Toruniu oraz wrocławska i warszawska ASP. Na przełomie maja i czerwca odbył się I Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa, którego dumnym partnerem został NIKZ. Również w czerwcu rozpoczął się nabór do IX edycji Szkoły Letniej PKN ICOMOS-Polska, której współorganizatorem już po raz drugi jest nasz Instytut – zachęcamy do zapisów! Wydział Współpracy nawiązał w pierwszym półroczu także dwie cenne współprace: ze Stowarzyszeniem Domus Polonorum oraz z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych.
Wydział Komunikacji i Promocji nie ustawał w szerzeniu informacji dotyczących działalności NIKZ oraz tworzącej się Narodowej Agencji Rewitalizacji Zabytków. Poprzez kanały w mediach społecznościowych na bieżąco informował o najważniejszych wydarzeniach, a także dzielił się z obserwującymi treściami merytorycznymi związanymi z szeroko rozumianą ochroną zabytków. Wydział dbał również o kontakty z mediami, organizując liczne wystąpienia publiczne i wywiady – zarówno z udziałem pracowników NIKZ, jak i p.o. dyrektora NIKZ dr. Michała Laszczkowskiego, który m.in. przedstawił główne założenia dotyczące przyszłej Agencji podczas konferencji w Przemyskim Centrum Kulturalnym. Na początku marca, w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach, został zorganizowany panel dyskusyjny „Warto inwestować w zabytki”.
Maj rozpoczął się ekscytująco, gdyż szeregi Wydziału zasilił nowy pracownik – Zbyszek – brand hero, który zadba o bliższą komunikację z Wami!
Sami widzicie, że dzieje się! Z dumą patrzymy na pierwsze miesiące 2023 roku i czekamy na to, co przyniosą kolejne. Zachęcamy do obserwowania naszych kanałów w social mediach, gdzie na bieżąco będziemy opowiadać o działaniach NIKZ.