Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podpisał porozumienie o współpracy z Politechniką Wrocławską. Już w sierpniu na zamku w Bolkowie widzowie będą mogli zobaczyć projekty, które powstaną podczas pierwszych wspólnie zorganizowanych warsztatów.
Porozumienie obu instytucji obejmuje prowadzenie projektów badawczych, a także organizację seminariów, konferencji i sympozjów. Wydarzenie, które zainauguruje współpracę, odbędzie się już podczas nadchodzących wakacji. Będą to warsztaty naukowe „Zamek Bolków 2024”. Wezmą w nich udział studenci zaangażowani w działalność koła naukowego ArcHist. Trudno o lepsze miejsce do badań dla adeptów zainteresowanych historią architektury. Zamek Bolków został zbudowany w XIII wieku, później był wielokrotnie przebudowywany. Do dziś zachowała się tylko część jego murów. Pracami pokieruje zespół wykładowców z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem prof. Małgorzaty Chorowskiej.
– Dzięki warsztatom studenci będą zdobywać umiejętność nowoczesnego dokumentowania i nauczą się jak wykorzystać to w projektowaniu – mówi prof. Chorowska. – W Bolkowie będziemy łączyć tradycyjną inwentaryzację i nowoczesną technologię. Daje ona architektom zajmującym się budynkami historycznymi coraz większe możliwości.
Na podstawie badań studentów powstaną projekty detali architektonicznych, które uzupełnią ekspozycję muzealną na zamku w Bolkowie.
– Poziom kształcenia to sprawa fundamentalna. Dlatego Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podpisał porozumienia z wszystkimi wydziałami konserwacji polskich uczelni – mówi dr Michał Laszczkowski, dyrektor Instytutu. – Ale kiedy zabytek popada w ruinę sam konserwator nie da rady, niezbędny jest architekt. Dlatego chcemy wspierać Politechnikę Wrocławską.
Warsztaty „Zamek Bolków 2024” odbędą się w dniach 29 lipca – 7 sierpnia. Zakończy je wernisaż, podczas którego zaprezentowane zostaną projekty studentów.