magnifier
01 grudnia 2023

NIKZ zagląda pod werniks. Premiera pierwszego tomu serii poradników Vademecum NIKZ

Baner promujący poradnik dla Artystów

Zapraszamy na spotkanie autorskie promujące pierwszy tom planowanego cyklu „Vademecum NIKZ” z udziałem dr Anny Tomkowskiej, Diany Kułakowskiej i Janka Owczarka (moderator). 7 grudnia, godz. 18:00, Oficyna ASP, ul. Krakowskie Przedmieście 5 (wejście do budynku po prawej stronie od bramy głównej).
Wstęp wolny.

Jak przewozić obrazy tak, aby nie uległy mechanicznemu uszkodzeniu? Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego albumu na rodzinne fotografie? Jak powstrzymać obrazy olejne przed ciemnieniem? Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków postanowił zebrać odpowiedzi na wszystkie te pytania, przygotowując „Materiały i techniki. Poradnik dla artysty współczesnego” – pierwszy tom planowanego cyklu „Vademecum NIKZ”, który poświęcony został sztuce autograficznej, a więc tradycyjnym dyscyplinom takim jak malarstwo, grafika czy rzeźba.

Do stworzenia wspólnej publikacji NIKZ zaprosił siedem doświadczonych konserwatorek sztuki i ekspertek w swojej dziedzinie, które na co dzień pracują na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: dr Julię Burdajewicz, dr Dorotę Dzik-Kruszelnicką, dr Magdalenę Grendę-Kurmanow, Annę Konopko, Dianę Kułakowską, dr Monikę Supruniuk i dr Annę Tomkowską. Dzięki blisko rocznym wspólnym wysiłkom już 7 grudnia odbędzie się oficjalna premiera „Materiałów i technik. Poradnika dla artysty współczesnego” – publikacji przeznaczonej dla artystów, artystów-amatorów, kolekcjonerów zawodowych i domowych pasjonatów sztuki. „Vademecum” przybliża warsztatowe rozwiązania, które pokazują jak świadomie dobierać techniki i materiały już na etapie tworzenia oraz jak później odpowiednio dbać o swoje zbiory. Wiadomo wszak, że lepiej zapobiegać, niż leczyć!

– Znalezienie odpowiedniego języka to jedna z najistotniejszych rzeczy w całym procesie przygotowania tego typu publikacji. Celem jest trafienie do czytelnika i opowiedzenie mu o zawiłych procesach zachodzących w dziełach sztuki w taki sposób, aby nie zmęczyć go fachowym żargonem. Zadaniem poradników nie jest olśniewanie odbiorcy erudycją, ale przedstawienie skomplikowanej materii tak, aby ją zrozumiał, a co więcej – poznał nie tylko swoje możliwości, ale również ograniczenia – mówi Roman Marcinek, historyk i ekspert Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

„Materiały i techniki. Poradnik dla artysty współczesnego” to pierwszy tom planowanej przez instytucję serii poświęconej konserwacji, technologii  i codziennej ochronie materii zabytkowej. Sięgając po najlepsze doświadczenia innych krajów, w tym brytyjskich organizacji takich jak English Heritage czy National Trust, NIKZ za cel obiera stworzenie interdyscyplinarnych poradników odpowiadających na potrzeby i wyzwania opieki nad zabytkami w Polsce. Choć wskazówek dotyczących pracy nad materią zabytkową jest na rynku wiele, większość z nich to publikacje tłumaczone z języków obcych, a więc nie w pełni odnoszące się do polskich warunków. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków pragnie to zmienić.

– Planowane przez nas tematy publikacji są tak interdyscyplinarne i szerokie, jak szerokie jest samo spektrum naszego dziedzictwa kulturowego i zabytków, którymi na co dzień się opiekujemy. Pragniemy stworzyć serię, która stanie się uniwersalnym punktem odniesienia dla wszystkich poszukujących odpowiedzi na dany problem – od tego, w jaki sposób zadbać o modernistyczną willę, przez pielęgnację zabytkowych ogrodów i domowej biblioteczki, aż po właściwą aranżację ogródków gastronomicznych, tak aby nie zaburzały historycznej tkanki – tłumaczy dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

Pierwszy tom serii „Vademecum NIKZ”, czyli „Materiały i techniki. Poradnik dla artysty współczesnego” dostępny jest za darmo w wersji elektronicznej tutaj lub w cenie 25 złotych w formie papierowej – również do zakupienia za pośrednictwem strony internetowej instytucji.

Udostępnij wpis w mediach społecznościowych

Zobacz również

Zainteresuj się innymi wpisami

Zobacz wszystkie wpisy
Skip to content