magnifier
24 listopada 2022

Rządowy Program Odbudowy Zabytków: Około 3 mld zł na inwestycje w zabytki

W środę w Muzeum w Sulejówku odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Piotra Glińskiego, podczas której ogłoszono Rządowy Program Odbudowy Zabytków. W ramach Programu z budżetu państwa na odbudowę zabytków zostanie przeznaczone ok. 3 mld zł.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że program może przynieść nawet 10 tys. inwestycji w zabytki w Polsce. Podkreślił ponadto, że zabytki są naszym dobrem narodowym, dumą lokalnych społeczności i magnesem przyciągającym turystów.

Wicepremier Piotr Gliński powiedział z kolei, że zabytki mają duże znaczenie ekonomiczne i są ważną częścią naszej wspólnej kultury oraz systemu wartości, a w ciągu ostatnich 7 lat zrealizowanych zostało około 4 tys. projektów dotyczących zabytków.

Jak podkreśla Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, wiele obiektów zabytkowych w ośrodkach wiejskich i miejskich pełni obecnie ważne funkcje – w budynkach takich często mieszczą się szkoły, przedszkola czy domy kultury.

Założenia projektu

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami.

Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny to 2%.

Wnioski będą mogły być składane w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez BGK, w jednej trzech kategorii:

  • do 150 000 zł
  • do 500 000 zł
  • do 3 500 000 zł.

Każdy samorząd może złożyć maksymalnie 10 wniosków w trzech kategoriach.

Zobacz także:

Udostępnij wpis w mediach społecznościowych

Zobacz również

Zainteresuj się innymi wpisami

Zobacz wszystkie wpisy
Skip to content