Spotkamy się już 7 i 8 listopada – stacjonarnie w Warszawie lub online. Chcemy zapewnić możliwość udziału w wydarzeniu wszystkim zainteresowanym, dlatego na profilu Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków na Facebooku udostępnimy transmisję na żywo z konferencji.
Porozmawiajmy o polskich zamkach
Warto je rekonstruować czy lepiej pozostawić ruiny? Powinny lśnić czy mogą straszyć? Podczas konferencji, organizowanej przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki i Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków, poszukamy odpowiedzi na te pytania.
Historia nie była łaskawa dla polskich zamków. Żaden spośród ponad czterystu obiektów nie zachował się w swoim pierwotnym kształcie do dzisiaj. Te, które przetrwały, były przebudowywane w rytm zmieniających się mód architektonicznych. Niektóre z nich zostały w XX w. zrekonstruowane, nie zawsze w sposób udany. Ponad jedna trzecia polskich zamków (około stu sześćdziesięciu) to ruiny. Czy gdyby zostały odbudowane, stałyby się celem pielgrzymek setek tysięcy turystów? Czy udałoby się znaleźć dla nich nową funkcję? Czy przy skąpych źródłach ikonograficznych i archiwalnych wiemy, jak powinny one wyglądać? Pytanie brzmi: czy należy odbudowywać to co od wieków pozostaje w ruinie? Czy powinniśmy pozostawić historyczne ruiny w kształcie zastanym – niezmienionym?
Sukcesy i porażki
Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy wybitnych ekspertów i ekspertki z kraju i zagranicy. Będziemy rozmawiać o dobrych praktykach, rekonstrukcjach, sukcesach i porażkach w świecie konserwacji. Celem konferencji jest stworzenie rekomendacji dla inwestorów. Liczymy na to, że po uzgodnieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostaną one włączone do obowiązującego zestawu wytycznych, które od lat wydaje Generalny Konserwator Zabytków. Wytyczne te będą mogły być zastosowane także do innego rodzaju budynków pozostających w ruinie.
Na żywo i online
Organizowane wydarzenie ma charakter otwarty, dlatego zachęcamy wszystkich do rozmowy. Każdy głos – za odbudową zamków lub przeciw niej – zostanie wysłuchany.
Osoby, które nie mogą być z nami w Warszawie, zachęcamy do oglądania konferencji w bezpłatnym streamingu. Transmisja odbędzie się na Facebooku Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. Linki do transmisji na żywo znajdują się poniżej:
Konferencja jest organizowana przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki i Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków.
Patronem honorowym konferencji jest sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, dr Jarosław Sellin.