magnifier
23 maja 2024

Premiera nowego vademecum NIKZ!

Masz zabytek i nie wiesz co dalej? Chciałbyś kupić historyczny budynek, ale wahasz się, czy udźwigniesz koszty renowacji? Mieszkasz w zabytkowej kamienicy i chcesz rozpisać kosztorys jej remontu? Zajrzyj do najnowszego Vademecum NIKZ pt. „Zabytkowy budynek. Poradnik dla właścicieli i użytkowników”!

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków przedstawia drugi poradnik z serii Vademecum NIKZ, tym razem przeznaczony dla użytkowników obiektów zabytkowych. Książka powstała z troski i fascynacji tradycyjnym budownictwem oraz z chęci skutecznego ratowania krajobrazu kulturowego. Każdy historyczny budynek, bez względu na to, czy jest wpisany do rejestru lub ewidencji zabytków, czy też nie, jest częścią wspólnego dziedzictwa. Dlatego powinniśmy korzystać z niego w taki sposób, aby nie ograniczać prawa przyszłych pokoleń do odkrywania go i cieszenia się nim. Publikację dedykujemy wszystkim właścicielom i mieszkańcom zabytkowych obiektów, mając nadzieję, że będzie ona realnym wsparciem w ich codziennych zmaganiach z zabytkową substancją.

W poradniku autorka Katarzyna Sielicka poruszyła m.in. zagadnienia:

  • Czy warto inwestować w stary budynek?
  • Jak stworzyć plan, oszacować koszty i wybrać wykonawcę prac remontowych?
  • Czy da się wygrać z wilgocią?
  • Czy stary dom może być ekologiczny?

Publikację „Zabytkowy budynek. Poradnik dla właścicieli i użytkowników” można znaleźć na stronie sklepu NIKZ w dwóch formach, cyfrowej oraz papierowej.

Wersja elektroniczna jest dostępna do pobrania za darmo (jako plik PDF), natomiast zakup książki w tradycyjnej, papierowej wersji jest możliwy do kupienia w cenie 32 złotych.

Udostępnij wpis w mediach społecznościowych

Zobacz również

Zainteresuj się innymi wpisami

Zobacz wszystkie wpisy
Skip to content