Kierowniczka Wydziału Realizacji Projektów NIKZ Dorota Kwinta wzięła udział w webinarze zorganizowanym przez Fundację 8Marca. Wystąpienie prelegentki z NIKZ otwierało spotkanie poświęcone tematowi dziedzictwa oraz zrównoważonego rozwoju widzianego z perspektywy kobiet pracujących w sektorze zarządzania kulturą, muzealnictwa oraz ochrony zabytków.
Z okazji Dnia Kobiet Fundacja 8Marca zorganizowała webinar pt. „Kobiety dla zrównoważonego dziedzictwa” („Women for sustainable heritage”). Spotkanie prowadzone było na żywo i w języku angielskim.
W spotkaniu udział wzięło pięć gościn, które podzieliły się swoją wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami na temat zrównoważonego rozwoju i dziedzictwa (kolejność nazwisk wg wystąpień w trakcie webinaru):
1. Dorota Kwinta, kierowniczka Wydziału Realizacji Projektów NIKZ,
2. Gorana Barišić Bačelić, dyrektorka Fortress of Culture,
3. Katarzyna Sielicka, archeolożka zajmująca się zarządzaniem kulturą,
4. dr Justyna Orchowska, socjolożka z Uniwersytetu Warszawskiego,
5. Kate Clark, archeolożka z wieloletnim doświadczeniem w zakresie muzealnictwa oraz dziedzictwa.
Moderatorką spotkania była Aleksandra Ćwik-Mohanty, senior consultant KEA European Affairs.
Fundacja 8Marca powstała z inicjatywy Natalii Gnoińskiej jako rozwinięcie konceptu „Innovation Manor – Rokietnica”, projektu nagrodzonego w prestiżowym festiwalu New European Bauhaus 2022, który znalazł się w gronie pięćdziesięciu najlepszych i najbardziej innowacyjnych projektów w Europie.
Misją Fundacji 8Marca, podobnie jak Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, jest „przygotowanie zabytkowych obiektów na wyzwania ekologiczne i społeczne XXI wieku”.
Reprezentująca NIKZ Dorota Kwinta, kierowniczka Wydziału Realizacji Projektów, w trakcie spotkania przybliżyła słuchaczom misję, strukturę oraz działania Instytutu. Prezentacja naszej ekspertki była pierwszym z wystąpień podczas webinaru.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami z webinaru, dostępnymi na platformie YouTube.