Pierwsze witraże opuszczają pracownie konserwatorskie ASP we Wrocławiu.
Pod koniec 2023 roku Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków i Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu podpisali umowy kilkuletnie na przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy:
- XIX w. witrażu z kościoła pw. Św. Mikołaja w Gdańsku, pochodzącego z pracowni Adalberta Rednera z Wrocławia;
- zespole XVI-wiecznych witraży z kościoła pw. Św. Teresy w Chociminie;
- czterech XVI-wiecznych witrażach z kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Łeknie;
- zespole witraży nowożytnych z początku XVII w. z kościoła pw. Chrystusa Króla w Pomianowie.
Umowy są realizowane zgodnie z porozumieniem między instytucjami w ramach „Programu Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce” realizowanego przez NIKZ. W ramach porozumienia dydaktycy i studenci pracowni Konserwacji i Restauracji Witraży, w Katedrze Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła z Wydziału Ceramiki i Szkła zajmują się zabytkowymi obiektami pochodzącymi z całej Polski i starają się przywrócić im dawną świetność. Działania te prowadzone są pod kierunkiem dr. hab. Marcina Czeskiego, prof. uczelni, przy współpracy as. Katarzyny Czai-Arkabus i as. Agaty Środy.
27.02. pracownia oddała pierwsze odrestaurowane obiekty. Z dumą prezentujemy efekty naszej współpracy przy zespole witraży z kościoła pw. Chrystusa Króla w Pomianowie. Na zdjęciach są widoczne fragmenty prac zespołu konserwatorskiego (fot. M. Pietrzak).