magnifier
28 maja 2024

Konserwacja drzeworytu z przełomu XVII i XVIII wieku

Fot. ASP w Warszawie

Fot. ASP w Warszawie

Fot. ASP w Warszawie

Fot. ASP w Warszawie

Fot. ASP w Warszawie

Fot. ASP w Warszawie

Fot. ASP w Warszawie

Fot. ASP w Warszawie

Fot. ASP w Warszawie

W ramach Programu Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce warszawska ASP zajęła się konserwacją drzeworytu z Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu.

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podpisał umowę z warszawską Akademią Sztuk Pięknych w ramach Programu Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce. Współpraca dotyczy konserwacji drzeworytu ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, który datowany jest na przełom XVII i XVIII wieku. Zabytek przedstawia „Grupę Deesis”, czyli motyw zaczerpnięty z ikonografii chrześcijańskiej, przedstawiający Chrystusa, Marię jako Bogurodzicę oraz św. Jana Chrzciciela.

Prace konserwatorskie są prowadzone w ramach pracy dyplomowej przez Annę Całkę pod opieką dr Doroty Dzik-Kruszelnickiej. Działania te obejmują badania specjalistyczne, przygotowanie dokumentacji opisowej i fotograficznej oraz wykonanie zabiegów konserwatorskich i restauratorskich.

Celem pracy jest zahamowanie procesów degradacji drzeworytu, usunięcie przyczyn oraz efektów dotychczasowych zniszczeń, a także naprawienie uszkodzeń, które powstały na skutek burzliwych losów obiektu. Jak podkreśla Anna Całka, niezwykle istotne jest zminimalizowanie ingerencji w strukturę dzieła i zachowanie w jak największym stopniu zarówno walorów estetycznych jak i historycznych.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z prowadzonych prac (fot. ASP w Warszawie).

 


Projekt Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce to inicjatywa Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków mająca na celu wsparcie uczelni w praktycznym wymiarze kształcenia przyszłych konserwatorów i konserwatorek dzieł sztuki.

 

 

 

 

 

Udostępnij wpis w mediach społecznościowych

Zobacz również

Zainteresuj się innymi wpisami

Zobacz wszystkie wpisy
Skip to content