magnifier
19 marca 2024

Ratusz w Braniewie zostanie odbudowany!

Fot. Urząd Miasta Braniewo

Fot. Urząd Miasta Braniewo

Fot. Urząd Miasta Braniewo

Fot. Urząd Miasta Braniewo

Fot. Urząd Miasta Braniewo

Fot. Urząd Miasta Braniewo

Fot. Urząd Miasta Braniewo

W październiku 2022 roku pisaliśmy o tym, że w Braniewie rozpoczęto projekt odbudowy ratusza, a w lutym 2023 roku informowaliśmy o zakończeniu badań archeologicznych w centrum miasta, które stanowiły podstawę do prac rewaloryzacyjnych. Dziś, 19 marca 2024 roku, w Braniewie odbyła się konferencja prasowa, podczas której oficjalnie potwierdzono, że zniszczony w trakcie II wojny światowej ratusz zostanie odbudowany i oddany mieszkańcom jako przestrzeń społeczna.

W trakcie konferencji Dyrektor NIKZ Michał Laszczowski otrzymał pamiątkową tabliczkę „Ambasadora Odbudowy Ratusza w Braniewie”. Cieszymy się, że Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków miał zaszczyt być jednym ze współinicjatorów tak ważnego projektu, a współpraca z Urzędem Miasta Braniewa oraz burmistrzem miasta, Tomaszem Sielickim, stała się jednym z flagowych projektów NIKZ.

Odbudowa ratusza w Braniewie to nie tylko projekt na skalę lokalną, ale przede wszystkim szansa na modelową realizację odbudowy zabytku, która w przyszłości może wyznaczać standardy prac konserwatorskich w Polsce. Tak o rozpoczęciu badań archeologicznych w Braniewie mówił w 2022 roku mówił Jerzy Szałygin, Kierownik Wydziału Eksperckiego NIKZ:

Braniewo stanie się wzorem dla wielu tego typu inicjatyw, które będą wspierane przez nasz Instytut. Instytut powstał z myślą o takich projektach. Naszym zadaniem jest pomaganie przy trwających pracach konserwatorskich i rewaloryzacyjnych, ale także inicjowanie ich. Misją NIKZ jest upowszechnianie wysokiego standardu prac prowadzonych przy zabytkach, prowadzenie badań archeologicznych i konserwatorskich, popularyzacja dobrych praktyk oraz edukowanie w zakresie historii konserwacji.

Udział w konferencji wzięli także Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalna Konserwator Zabytków Bożena Żelazowska, Wiceminister Aktywów Państwowych Zbigniew Ziejewski, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król, Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków Mirosław Jonakowski oraz p.o. Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Olsztynie Mirosław Siedler. 

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z dzisiejszego spotkania (fot. Urząd Miasta Braniewo). Więcej informacji na temat początków projektu można przeczytać tutaj.

Udostępnij wpis w mediach społecznościowych

Zobacz również

Zainteresuj się innymi wpisami

Zobacz wszystkie wpisy
Skip to content