Aktualności

Nowy numer magazynu „Spotkania z Zabytkami” już w sprzedaży

Najnowszy numer kwartalnika „Spotkania z Zabytkami” już w sprzedaży. Redaktor naczelny Marcin Pieszczyk wraz z zespołem ponownie zaprasza czytelników na wycieczkę po Polsce, wytyczając nietypowe i oryginalne szlaki. Zachęcamy do lektury!

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podpisał porozumienie ze Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków

20 września 2023 r. Dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski oraz Prezes Zarządu Głównego SKZ Jacek Rulewicz podpisali porozumienie o współpracy obu instytucji.

Konferencja „Odbudować nieodbudowane”

W dniach 20–21 września 2023 r. w Pałacu Czapskich w Warszawie miała miejsce konferencja „Odbudować nieodbudowane. Problematyka odbudowy i rekonstrukcji w świetle współczesnych wyzwań”, której partnerem był Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Odszedł Wojciech Przybyszewski

Ze smutkiem żegnamy Wojciecha Przybyszewskiego, kolekcjonera, badacza, wieloletniego redaktora naczelnego magazynu „Spotkania z Zabytkami”.

Pokochać to, co niechciane – co zrobić z zabytkowymi obiektami poprzemysłowymi? Fotorelacja z IX edycji Szkoły Letniej PKN ICOMOS 

16-18 sierpnia 2023 r. w Katowicach odbyła się IX edycja Szkoły Letniej PKN ICOMOS, cyklu spotkań i warsztatów organizowanych co roku przez Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia. 

Wykłady otwarte w ramach 9. Szkoły Letniej PKN ICOMOS „Niechciane dziedzictwo”

16 sierpnia w Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach odbędą się wykłady otwarte dotyczące dziedzictwa przemysłowego, które stanowią część programu 9. Szkoły Letniej Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS „Niechciane dziedzictwo”. Serdecznie zapraszamy!

Przywrócić świetność zamkowi w Wiśniczu

Porozumienie podpisane przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków i Muzeum Ziemi Wiśnickiej pomoże przywrócić świetność jednemu z najpiękniejszych polskich zamków.

Spacer „Śladami Powstania Warszawskiego” w aplikacji MonumentApp

Zapraszamy na spacer „Śladami Powstania” – opracowaną przez NIKZ specjalną trasę upamiętniającą wydarzenia z 1944 roku. Szlak obejmuje sześćdziesiąt trzy miejsca związane z sześćdziesięcioma trzema dniami trwania zrywu.

Rusza II nabór wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

W pierwszym etapie programu na blisko 5 tys. projektów przeznaczonych zostanie ponad 2,5 mld zł. Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków będą przeznaczone na m.in. prace konserwatorskie, prace restauratorskie i roboty budowlane.